Додатки


ДЕНЬ ЯБЛУКА

Ціль: ознайомити дітей з святом Яблука, з традиціями святкування, з властивостями яблук, створити атмосферу радості та спокою.

Обладнання: яблука, презентація про свято яблук, яблучний пиріг, паперові яблука для гри.

Хід заходу:

Шкільний бібліотекар: Добрий день діти! Сьогодні ми з вами завітали в гості до дитячої бібліотеки, щоб відмітити День Яблука. Ви взнаєте багато цікавого про цей такий знайомий фрукт.

Бібліотекар: Добрий день, діти! А чи знаєте ви , де започаткували свято яблука?

Свято яблука започаткували в Англії не так давно – в 1992 році. Святкують його восени, 21 жовтня. Для англійців яблуко є символом культурного, генетичного та фізичної різноманітності світу, про який люди повинні завжди пам’ятати. В цьому і полягає ідея свята. (слайд1,2)

Шкільний бібліотекар: Ну, раз свято це виникло в Англії, то давайте розпочнемо його з вірша про яблука на англійській мові.

Учень:

Today we’ll have The Apple DAY

Apples here, apples there,

Apples, apples everywhere!

Шкільний бібліотекар: День яблука-відмінна нагода для англійців продегустувати нові сорти яблук, скоштувати різні блюда та напої з яблук, купити садженці для свого саду. (слайд 3,4,5)

Бібліотекар: Ми сьогодні нічого продавати не будемо, а дізнаємось як можна більше про чудо фрукт – яблуко. І ви ,звичайно , здогадались, що свято наше буде дуже цікавим.

Шкільний бібліотекар: Головне в програмах англійського свята яблук – це море яблук, сотні різних сортів, дегустації нових сортів яблук. А які сорти яблук ви знаєте?

Діти відповідають.

Бібліотекар: Я назву вам сорти яблук, деякі ростуть і в нашій місцевості:

Гала, Слиз, Мутсу, Ред-фри, Веста-бэлла, Хани-крипс, Антонівка, Білий налив, Штріфель, Ранет Симиренка, Слава Переможцю та ін.

Шкільний бібліотекар: Справа в тому, що англійці вважають яблуко цінним та корисним фруктом. Вважається, що споживання яблук є профілактикою від багатьох хвороб. Є така стара англійська поговірка: «хто одно яблуко в день з’їдає – той у лікаря не буває». Яблука багаті вітаміном С, але його кількість змінюється залежно від сорту. Так в сортах»Антонівка». «Симиренка» вітаміни зберігаються кілька місяців після сбіру урожаю, а ось в «Голден Лелишез», «Лобо», «Джонатан» вітаміни зберігаються не так довго.

Бібліотекар: Для дітей яблука особливо корисні тим, що легко засвоюються організмом. Його значно менше, ніж в печінці або м’ясі, але воно повністю засвоюється організмом дитини, тому регулярне вживання яблук є профілактикою анемії у дітей. В яблуках зелених сортів заліза більше, ніж у жовтих або червоних.

Стоматологи рекомендують дітям їсти яблука для нормального росту зубів. Тверді плоди дають необхідне навантаження на ясна і зуби, що добре очищує зубну емаль та запобігає кровотечі ясен. Але потрібно пам’ятати, що фруктові кислоти пом’якшують емаль зубів, тому чистити зуби після яблука не можна.

Шкільний бібліотекар: Яблуко виводить з організму шкідливі речовини, в тому числі і токсини, покращує роботу мозку, нирок, печінки та кишечнику. Яблука ввійшли в обов’язковий раціон космонавтів. Вони добре переносять космічні швидкості, зберігаються свіжими, тоді як лимони та апельсини «Зриваються» в стратосфері. Також теплий яблучний відвар корисний при кашлі.

Бібліотекар: Полезных веществ - ну просто клад,

Здоровье приводят быстро в лад.

Кушайте яблоки - не будет бед,

Проживете долго - до ста лет.

Яблоком приятно похрустеть.

Ведь яблоко-то не простое,

Спелое, сочное, просто золотое.

Имеет витаминов целый сундучок,

Попробуй, откуси у них бочок.

Бібліотекар: У нас в Україні це свято поки не відзначають, але у нас є чудо-яблуня.

Шкільний бібліотекар: Росте вона в м. Кролевець Сумської обл. Це унікальна яблуня-кущ, яка потрапила в число семи чудес України. Орієнтовний вік її – 200 років. Яблуня-колонія займає площу біля 10 соток. Росте як кущ, нараховують біля 15 прирослих до землі гілок - стволів. Особливість її в здатності к самостійному укоренінні, гілка нахиляється до землі, укореняється, тим самим продовжуючи своє життя. Цвіте вона кожен рік, а плодоносить кожен раз тільки одна половина яблуні, а друга відпочиває. Через покручені стовбури в народі її прозвали «крученою».

(показ слайдів 18-28)

Бібліотекар: Під свята яблука проводяться різні ігри. Давайте і ми долучимося до них .((слайд6)

Гра «Виростимо яблуньку!»

1. Яку яблуню ми хочемо виростити? Покажіть! (потягування, показ руками)

2. Яблуня з насіння виростає. Посадимо насіння в землю! (посіяти, наклони)

3. Йдемо за водою до колодязя. Крутимо у колодязя ворот (правою рукою та лівою рукою)

4. Наклонюємося і поливаємо яблуню.

5. Покажіть, яке дерево виросте? Які гілки розкине?

6. Було зовсім маленьке (присісти), а тепер (тягнуться вгору) велике буде.

7. Вітер подув – качаємося вправо – вліво, але не гнемося і не ламаємося.

8. Ось і яблука в саду дозріли, підплигуємо та зриваємо плоди. (на правій і на лівий ногах)

Шкільний бібліотекар: На нашій яблуньці виросли яблучка, але ці яблучка не прості, з зворотної сторони написані строчки, смисл яких вам треба пояснити.

Гра «Збираємо урожай»

Діти підходять до дерева, зривають яблука, читають текст та пояснюють смисл. За правильну відповідь – жетон.

• Яблуку ніде впасти (дуже тісно).

Яблуко від яблуні недалеко падає (коли мова йде о поганій поведінці, яку взяли від батьків).

• Влучити в яблучко (правильно відгадати або правильно сказати про що не будь).

За легендою в 1307 році, коли влада в Швейцарії захопили австрійці, був виданий наказ, що кожен, хто йде до міста повинен був поклонитися шляпі намісника. Живши в горах Вільгельм Телль йшов до міста зі своїм сином. За невиконання наказу їм загрожувала смертна кара. Але намісник замінив страту страшною умовою: на голову сина водрузили яблуко. Вільгельм Телль повинен був попасти в нього стрілою. Вільгельм Телль влучив вистрілом з лука яблуко с голови свого сина, в якого йому наказав стріляти жорстокий правитель. Сам же правитель був вбитий наступним вистрілом.

• Яблуко розбрату (то, із-за чого виникла сварка).

Одного разу богиню розбрату Ериду не запросили на пір богів. Ерида вирішила помститись. Вона взяла яблуко, на якому було написано «найпрекраснішій», та непомітно кинула його між богинями Геєю, Афродитою і Афіно. Богині засперечались, кому з них воно належить. Син троянського царя Парис, якого запросили бути суддею, віддав яблуко Афродиті, і вона за це допомогла йому вкрасти жінку спартанського царя Олену. Із-за цього виникла Троянська війна, яка продовжувалася 8 років.

• Заборонений плід (те, чого неможна робити , брати і т. п. — по забороненому райському яблуку)

Біблія розповідає, що Адам и Єва жили в розкішному райському саду. В центрі цього саду росло чудесне дерево, плоди якого, коли їх скоштувати, відкривали перед людиною всі таємниці світу, і той ставав, подібно богу, ставав всезнаючою людиною, але Адаму та Єві було заборонено їх коштувати.

Бібліотекар: А чи зможете ви відповісти на наші цікаві питання?

1.На що схожа половинка яблука? (на другу половинку)

2. Яке яблуко не є фруктом? (очне, Адамове)

3.Що у яблука спереду, а у чаплі с заду? (буква Я)

4.Що страшне можна знайти в яблуку?(черв’яка)

5.Хто збирає яблука спиною?(їжак)

6.Скільки спілих яблук можна з’їсти натощак? (одно)

7.Який поет ховається в яблуці? ( Блок )

Гра «Хвалене яблуко»

свіже, гарне, смачне, рум’яне, золотисте, велике, наливне, хрумке, ароматне і т.д.

Той, хто похвалить краще, в нагороду одержує жетон – яблуко

Шкільний бібліотекар: Під час святкування Дня яблука англійці влаштовують різні ігри. Найбільш популярні: стрільба з лука по яблучним мішеням, яблучний карвінг (показ прикладів карвінгу), зрізання яблучної шкурки. Яблуко чистять по спіралі, стараючись обрізати смужку як можна тонкіше , щоб вона була найдовшою. Рекорд на сьогодні 10 метрів66см.(2006). А в 1976 році Кєті Уолфер нарізала непереривну смужку довжиною 52м 51см, вона працювала над яблуком більше 11 годин. Давайте і ми проведемо такі змагання.

Я пропоную нашим класним керівникам позмагатися в такому конкурсі.

Конкурс «Хто довше»

В конкурсі беруть участь вчитель та бібліотекар. Треба очистити від шкірки так, щоб отримати смужку зі шкірки. У кого вона довше – той й переміг.

Бібліотекар: А зараз вікторина «В якій казці живе яблуко»

Отгадайте-ка мои загадки мудрёные.

Кто больше сказок назовет,

Где речь о яблоках идет?

1. В якій казці яблунька рятує дітей від погоні? Яким чином? (в казці «Гуси – лебеді». Яблунька заслонила їх своїми гілками, прикрила дітей своїм листям і гуси – лебеді пролетіли мимо)

2. «…Царь очень устарел и глазами обнищал, а слыхал он, что за тридевять земель, в тридесятом царстве есть сад с необыкновенными яблоками. Если съесть старику это яблоко, то он помолодеет». Скажите, ребята, как называются такие яблоки? Назовите сказку. («Сказка о молодце - удальце, о молодильных яблоках и живой воде»)

3. З якої казки наступні строки?

И к царевне наливное,

Молодое, золотое

Прямо яблочко дает.

Оно соку спелого полно,

Так свежо, и так душисто,

Так румяно – золотисто,

Будто мёдом налилось,

Видны семечки насквозь…

(Сказка о мёртвой царевне и о семи богатырях)

4. Назвіть казку:

А Ворона всё каркает:

- Карр! Карр! Всем яблоки раздавал, а меня хоть одним яблочком угостил!

Смутился Заяц, вытряхнул из мешка последнее яблоко:

- Вот... Самое лучшее! Клюй на здоровье!

( «Мешок яблок» Сутеев)

5. Послухайте уривок і назвіть, як називається ця казка.

«…Девочка зарыла косточки в землю, каждый день их поливала. И выросла из них яблонька, да какая! Яблочки на ней висят наливные, листья шумят золотые, веточки гнутся серебряные. Кто ни едет мимо – останавливается, кто проходит близко – заглядывается…» («Крошечка-Хаврошечка»).

6.Які ви ще знаєте казки та легенди, де згадуються яблука?

(«Іван Царевич и сірий вовк», «Фініст —ясний сокіл», «Іван, вдовій син»).

Шкільний бібліотекар: Діти, а що можна приготувати з яблук?

(слайд 7-17)

Відповіді дітей.

Шкільний бібліотекар: Молодці! А як ви гадаєте, яка страва найпопулярніша в Англії на День яблука?

Улюблена страва англійців – це яблучний пиріг. Тому без яблучного пирога не обійдеться ні один День Яблука. Тож скуштуємо і ми яблучний пиріг.

Діти куштують пиріг.

Бібліотекар: Діти! Сьогодні ви познайомилися з таким цікавим святом і ми маємо надію, що вам воно сподобалось. До нових зустрічей.


«Сорочку мати вишила мені»

(година спілкування)

Цілі: ознайомити з історією вишиванки, з традиціями вишивання в різних областях України.

Обладнання: старовинні вишиванки, вишиті рушники, книги з історії вишивання, презентація про українську вишивку.

Хід уроку

Бібліотекар: Добрий день, діти ! Сьогодні, в день вишиванки, ми зібралися з вами в бібліотеці, щоб поговорити про нашу вишиванку

Вчитель: Кожен народ має , традиції, свої обереги. Наша Україна теж багата на свої символи-обереги. Таким символом для нас є сорочка вишиванка. Вишиванка надзвичайно поширений вид мистецтва на Україні. Вона виникла дуже давно і передавалася від покоління дол. Покоління.

Археологічні знахідки доби палеоліту, зокрема Мізина на Чернігівщині та його аналогів, засвідчують наявність вишивки на теренах України. Про масове побутування вишиваних виробів в Україні свідчать численні історичні, літературні, фольклорні та речові пам’ятки. ( слайд 2)

Бібліотекар: Традиційно українці вишивкою прикрашали оточуючі їх речі та предмети, пов’язані з обрядами, календарними і сімейно-побутовими святами. Наприклад, вишиті скатертини не тільки прикрашали інтер’єр оселі, а й використовувались у багатьох ритуальних діях, пов’язаних зі столом – напередодні Різдва або Щедрого вечора. Дуже сильним оберегом вважали українці вишиті рушники. Наприклад мати могла за ніч вишити рушник сину, який йшов на війну. Велику кількість рушників готували до весілля. Я рекомендую вам прочитати розділ «Вишивка» в книзі «Українське народознавство», де ви дізнаєтесь дуже багато цікавого про українську вишивку взагалі.

Вчитель: Про традиції вишивання рушників ми з вами проведемо окреме заняття, а сьогодні у нас іменинниця - вишиванка. При оздоблюванні одягу найбільшу увагу приділяли чоловічим та жіночим сорочкам. Основна частина декору припадала на рукав.

Вишивка на горловині, пазусі, манжетах носила ще й магічний характер. Наші предки вважали, що вишивка на цих частинах одяги є оберегом людини.

Бібліотекар: Скажіть мені, будь ласка, чи є у вас дома вишиванки ваших бабусь?

Відповіді учнів.

Бібліотекар: Зверніть увагу на нашу виставку. Тут ви бачите чоловічу, жіночу та дитячу сорочки, яким вже більш ніж 60-70 років. Вишивка на них характерна для Чернігівської області. Починаючи з 18-19 ст. в Україні сформувалися комплекси українського народного чоловічого й жіночого одягу.

Вишивка одягу різниться орнаментами, кольором, матеріалами і техніками виконання. Так, для Чернігівщини характерні геометричні візерунки, в яких переважають червоний та білий кольори або червоний та синій на білому тлі виробу, що ви і бачите на виставці.

Приклад білий на білому ви можете побачити на ось дуже старовинній сорочці, якій вже більш 100 років. Всі ці сорочки – це сорочки моєї бабусі та моїх батьків. Ось так зберігаючи вишиванки ми можемо ознайомитись з традиціями вишивання в далекому минулому.

Вчитель: В довгі зимові вечори схилялися жінки й дівчата над вишиванням., багато встигали передумати, поки вишивалася сорочка: і про того, хто буде її носити, і про своє життя, вкладали душу і всю любов в вишивання. Тому і дарували і дарують особливо близькій людині.

Учень: З вечора тривожного аж до ранку

Вишивала дівчина вишиванку,

Вишивала дівчина, вишивала,

Чорну та червону нитку клала.

А та чорна ниточка – то страждання.

А червона ниточка – то кохання.

Щоб та чорна ниточка часто рвалась,

А червона ниточка легко слалась.

Учень: Вишивала мені ненька

На свято сорочку,

Оздоблювала візерунком:

- На, носи, синочку.

Хай сорочка захищає

Від усього злого,

Дасть і сили, і здоров'я

Синочку малому.

Бібліотекар: Перша сорочка шилася дитині в 3 роки – з крижми. Саме це полотно було оберегом. На ньому мати наносила прості символи – восьмикутники, зірки, які символізували Бога, сонце, зорю, вісім сторін світу, вісім архангелів та предків в четвертому коліні - 4-х прадідів та 4-х прабабок ( по лучу кожної зірки на предка).

Вчитель: Дівоча та парубоча сорочка мала більш складні елементи. Дівчата нашивали ромби ( жіночий початок), поділені косим хрестом ( символ луни) на 4 частини – одержували символ родючості. А ще вишивали квіти.

Чоловікам шили в основному геометричні орнаменти – прямі хрести, солярні знаки, зірки та ін.

Заміжні жінки не носили на сорочках квіти – це тільки для дівчат, а нашивали плоди, ягоди калини, рябини, які позначали дітей. А ось листя дуба були універсальним символом для жінок, і для чоловіків – вони символізували силу Духа. Також дуб символізував Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку життя. Калина – дерево нашого українського роду, червоні ягоди її стали символом крові та невмирущого роду.

Чим старше ставала людина – тим скромніша була вишивка, все менше червоного ( в піст червоного теж не носили) – все більше синього, чорного та білого. А деякі жінки одягали білі сорочки с чорним орнаментом, символічно відображає битіє і небитіє, життя та смерть.

Бібліотекар: Основні кольори, це білий, червоний, чорний, синій, жовтий.

В вишивці було зашифровано дуже багато інформації, і якщо, знати ці шифри, то все можна « прочитати ».

В кожному регіоні розшифровка була своя. Давайте подивимось, яка характерна вишивка розповсюджена по регіонам, а також – як з допомогою вишивки взнати ім'я, дату народження.

Презентація

Вчитель: Сьогодні ви ознайомилися з традиціями виготовлення вишиванки. Існує таке повір’я, що вишиванка може лікувати людину. Тож будемо продовжувати традиції наших предків і з повагою і любов’ю носити вишиванку.

Вигаптуй на небо райдугу – доріжку,

Простели до сонця вишивку – маніжку,

Щоб по тій доріжці з лебедями – снами

Плавати до щастя білими човнами.

В. Симоненко


<<<ДО ЗМІСТУ<<<..........>>>НАСТУПНИЙ РОЗДІЛ>>>

Кiлькiсть переглядiв: 216