Вступ

«Ми служимо людям у світському храмі,
І совість століть пронизує нас.
А мудрість і правда розтоплять і камінь
Все для людей – ніщо про запас!»

Сучасний навчально-виховний процес спрямований на виховання учня - суб’єкта культури і власної життєтворчості. Школа, учитель, бібліотекар, батьки мають забезпечити духовний розвиток особистості, навчити учнів мистецтва творити себе і своє життя.

Школа сьогодні – перший крок до навчання й виховання дитини в подальшому житті. І важливою ланкою в цьому процесі є шкільна бібліотека, яка навчає й виховує дітей із допомогою книги.

В.О. Сухомлинський вірив у виховну силу книги і вважав, що «коли з дитинства не прищеплено любові до книги, коли читання не стало духовною потребою дитини на все життя, то вже в отроцтві її душа стане порожньою». Тому перед шкільною бібліотекою стоїть най важливіше завдання – навчити своїх дітей «читаючи думати й думаючи читати».

Шкільна бібліотека є важливим засобом і формою втілення в життя культурно-виховної і просвітницької роботи в закладах освіти. Саме вона сприяє формуванню культури читання, саморозвитку особистості дитини, підвищенню інформаційної, освітньої, пізнавальної, інтелектуальної діяльності школярів. Шкільна бібліотека нашої школи разом з вчителями, дитячою бібліотекою, батьками спрямовує свою роботу на виховання у дітей поваги та любові до книги, читання; виховання любові до своєї країни й родини. Також веде роботу в напрямку національно-патріотичного, екологічного та естетичного виховання. Для цього застосовуємо різні форми роботи, які весь час доводиться вдосконалювати, тому що живемо ми в великому інформаційному просторі. Сучасна людина, яка живе в умовах інформаційного суспільства, повинна не тільки вміти читати, писати, але й швидко та вільно орієнтуватися у потоці усної та писемної інформації. Оновлюються програми, технології навчання, але головним залишається вміння учнів вчитися, вміння самостійно знаходити інформацію, оцінювати її, обробляти, аналізувати, використовувати та створювати якісно нову, тобто бути компетентним читачем.

У одному з досліджень про стратегію розвитку освіти на початку ХХ ст., зробленого для ЮНЕСКО, учені звернули увагу на 4 важливих якості, які необхідно виховувати в молодому поколінні:

  • уміння вчитися;
  • уміння робити;
  • уміння спілкуватися;
  • уміння жити.

Всі ці вміння підростаюче покоління може отримати з книг.

Згідно з європейським стандартом освіти школяр вважається інформаційно-грамотним , якщо він здатний самостійно оцінити якість книги або іншого джерела інформації. З одного боку, в шкільній бібліотеці повинні навчити його основам пошуку інформації, а з іншого – виховувати любов до читання. Крім любові до читання треба виховувати і розвивати допитливість дитини до нових знань, до пошуку нової інформації.

Вміння учня працювати з додатковою літературою з різних предметів допоможе вивести учня за рамки підручника, глибше осмислити і зрозуміти вивчену тему, розділ, сприяти досягненням учнів як під час навчання у школі, так і у самостійному житті.

Завдання шкільної бібліотеки полягають у тому, щоб виховувати компетентного читача. Задача ця дуже клопітка, потребує багато знань, винахідливості, терпіння. У наш час до школи приходять все нові й нові джерела знань: кіно, телевізор, технічні засоби навчання. Важко доводиться книжці змагатися з цікавішими і, можна сказати, простішими стежками пізнання та самопізнання, бо дивитися кінофільм-це перед усім втіха, задоволення, а читати книгу-це перед усім труд, і часто труд напружений, нелегкий, а якщо читання хорошої книги увійшло глибоко в духовний світ учня то воно стає творчістю, самовихованням.

«У багатогранній виховній роботі школи дитяче читання, виховання книгою чи не найскладніша проблема»

Плануючи роботу з виховання у учнів читацьких інтересів та читацької компетентності, потрібно враховувати вікові особливості читачів. Так, для молодших школярів потрібно підбирати книжки з яскравими малюнками, цікавим змістом, т. к. світ навколо себе вони сприймають на рівні почуттів і емоцій. Підлітків цікавлять книги про життя дітей, пригодницького та фантастична література. Також вони широко використовують енциклопедичні видання, статті в газетах і журналах.

Помічниками в формуванні читацьких інтересів і компетенції учнів є:

  • літературні ігри;
  • бесіди;
  • літературні виставки;

Щоб робота по вихованню читача була ефективною, шкільний бібліотекар повинен співпрацювати с вчителями-предметниками, класними керівниками, батьками, дитячою бібліотекою. Пріоритетними напрямками спільної діяльності педагогів, бібліотеки, батьків є пропаганда читання, виховання інформаційно-бібліографічної та читацької культури, формування вміння користуватися бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, розвиток пізнавального інтересу.

Для виховання інтересу до читання, бажання розширювати обсяг знань, виховання творчого та компетентного читача бібліотекою використовуються такі засоби:

  • тематичні добірки літератури /під час проведення предметних тижнів;
  • оформлення тематичних папок («Бентежить душу таїна», «Хай бачить той, що має очі», «Скарбниця народної мудрості», «Вікно у світ», «Вороги мого здоров’я», «Цікавинки», «Цікаві музеї» та інші)
  • рекомендаційні списки літератури;

Також проводяться заходи:

  • бесіди ( «Звідки книга к нам прийшла», «Перша українська папірня», «Я і мій підручний» та ін.)
  • книжкові виставки «Є така країна - Україна», «Дзвони пам’яті», «Літературні крила Чернігівщини», «Чарівний світ зимової казки» та інші.
  • інтегровані уроки ( «Книги, які допомагають вчитись – словники», «Ілюстрація книги» та інші.)
  • масові заходи («Посвята в читачі», «Свято книги», «Ти в цім світі не один» та інші)

Методи та форми, які використовуються бібліотекою видно з наступної схеми.

Розпочинається робота по вихованню у дітей зацікавленості до читання та книги з першого класу з знайомства з шкільною бібліотекою.


<<<ДО ЗМІСТУ<<<..........>>>НАСТУПНИЙ РОЗДІЛ>>>

Кiлькiсть переглядiв: 192